N. P. A.

Naturalismul Popular Apolitic

Naturalismul Popular Apolitic

Introduceți textul aici...

Pe scurt Naturalismul Apolitic este un rezumat al ultimilor 200 - 300 ani in ceea ce priveste evolutia socio - politica a României, selectand formele de dezvoltare benefice poporului, eliminand ceea ce a fost daunator si gresit, iar in final adaptand rezultatului la lumea de astazi! Am luat in considerare sfarsitul perioadei feudale, capitalismul antebelic si interbelic, socialismul, capitalismul post-revolutionar si corporatimul de astazi, adica feudalismul modern-tehnologizat si le-am trecut prin filtrele monarhiei, comunismului si democratiei, rezultand un sistem socio-politic evoluat, natural si dedicat omului care are ca scop evolutia societatii prin cresterea calitatii vietii atat ca parametri fizici cat si spirituali!



Iata care ar fi structura administrativa a unei tari vazuta din perspectiva Naturalismului Apolitic:


A. Presedintele – ales prin vot universal, pana la varsta legala de pensionare si validat periodic prin referendum sau oride cate ori considera poporul necesar


B. Parlamentul – ales prin vot universal din 5 in 5 ani – se va afla sub supervizarea Organismului de Coordonare si Control. Vor intra in Parlament candidatii care au castigat nominal, cele 200 de circumscriptii indiferent daca organizatia lor a depasit sau nu pragul de 5%.


C. Guvernul – se va constitui in urma alegerilor legislative si va fi format din membrii tuturor organizatiilor parlamentare care au atins sau depasit pragul de 5%, adica va fi unul de uniune nationala. Va avea in componenta 20 de ministere. O organizatie va primi cate un minister pentru fiecare 5 procente avute, dupa cum va considera primul ministru. Primul ministru va fi ales de catre presedinte si validat in parlament. Toate organizatiile parlamentare au dreptul sa propuna un prim ministru, iar presedintele va alege titularul postului. Acesta impreuna cu primul ministru si liderii organizatiilor parlamentare vor alcatui guvernul care va trebui apoi validat in parlament. Executivul rezultat va guverna România dupa un program unic, conceput de specialisti si gandit cu proiecte pe termen scurt, mediu si lung intre 5 si 25 de ani, cu mentiunea ca se va putea revizui periodic atunci cand evolutia sociala si tehnologica va impune acest lucru.


D. Organismul de coordonare si control – va avea rolul de a garanta buna si corecta administrare a tarii. Va fi format din:


D1. Presedintele tarii – garantul independentei si suneranitatii tarii si a justitiei – vezi punctual A


D2. Administratorii provinciilor istorice – nu vor alesi ci vor fi numiti de presedinte pe o perioada de 4 ani. Acestia vor avea rolul a se asigura ca tot ce inseamna sistem administrativ - guvernamental functioneaza corect in zona lor. De asemenea vor avea responsabilitatea protejarii zonelor vulnerabile din punct de vedere ecologic si respectarea normelor de protectia mediului si cadrului natural si sa asigure suportul administrativ necesar proiectelor de interes national. Vor fi subordonati presedintelui si vor putea fi destituiti la propunerea acestuia dar numai cu acordul parlamentului. Vom avea 3 administratori de regiuni in fata carora va raspunde guvernul.


D3. Coordonatori de regiuni (plus municipiu pt Bucuresti) – vor fi alesi prin vot pentru o perioada de 3 ani – se vor subordona presedintelui si vor avea relatii de coordonare cu administratorii de provincii istorice pe care ii vor ajuta in activitatea acestora. In plus Coordonatorii de regiuni vor administra proiectele economice cu importanta regionala avand obligatia ca acestea sa fie incheiate in termenele si bugetele stabilite. In fata acestora vor raspunde prefectii.


D4. Responsabilii de judet (sector pt Bucuresti) – vor fi numiti de catre coordonatorii de regiuni, pentru o perioada de 2 ani, si se vor subordona acestora si administratorului de provincie. Vor putea fi demisi de catre administratorul de regiune, la propunerea coordonatorului de regiune si doar cu aprobarea finala a presedintelui. In fata acestora vor raspunde parlamentarii in functie de circumscriptia unde au fost alesi.


D5. Liderul local – se va alege anual, in toate municipiile (cartierele pt Bucuresti), se va subordona responsabiliulor de judet si coordonatorului de regiune si va fi cel care va tine legatura dintre populatie si organismul de coordonare si control. Acesta va conduce o celula locala de administrare pe care o putem identifica daca vreti cu obstea sateasca de alta data. In fata acestor celule vor raspunde primarii.
Important de retinut: desi coordonarea OCC-ului, se va face piramidal de sus in jos, deciziile administrative se vor lua de jos in sus. Adica ceea ce se va hotara la nivel local ca trebuie facut, se va pune in practica de catre componenta judeteana, regionala sau nationala, dupa caz, cu raportare catre celula locala care devine for decizional! Pare complicat dar nu este!

De ce este mai bun Naturalismul Antipolitic decat actualul sistem de organizare si administrare politica?


In primul rand pentru ca puterea apartine poporului, iar organele de stat se supun vointei cetatenilor, implicit structurile de ordine publica!In al doilea rand prin constituirea organismului de coordonare si control si implementarea raportarii institutionale in sistem triunghiular actele de coruptie vor fi usor de identificat si dovedit. Apoi activitate celor care administreaza si guverneaza tara va fi evaluata pe baza de performanta si obiective! Va exista meseria concreta de politician, dar nu si partide politice, iar acestia vor fi bonificati la performanta sau eliminati din functii la contraperformanta sau frauda! Evaluarea activitatii politicienilor va fi facuta direct in celulele locale unde vor fi alesi ca reprezentanti in parlament!

Creați un site gratuit! Acest site a fost realizat cu Webnode. Creați-vă propriul site gratuit chiar azi! Începeți