
O.P.A.C.E.C.
Poporul trebuie sa hotărască cum sunt administrate veniturile provenite din taxe si impozite!
O.P.A.C.E.C.

Organizatia Populara Apolitica pentru Coordonare, Evaluare si Control
Unica noastra sansa este sa gandim, sa planificam si sa construim varianta care sa ne duca mai departe, solutia prin care sa alungam raii, si mari si mici de la administrarea tarii, iar asta nu o putem face din casa, pe facebook, ci in strada, actionand, propunand solutii si conlucrand la crearea unui sistem alternativ, palpabil pentru omul de rand si pe care sa-l poata sustine. Din acest amalgam s-a nascut prima propunere pe care v-o fac: OPACEC
Prin OPACEC vom infiinta un guvern paralel, guvernul poporului, format din cei mai buni specialisti din diverse domenii. Vom concepe programe strategice, de interest national pe care le vom impune in parlament si guvern. Iar daca nu le vor implementa, atunci... le vom implementa noi!
OPACEC are ca scop construirea unei alternative apolitice care sa ofere românilor posibilitatea schimbarii actualului sistem politic, considerat corupt, bolnav si aservit altor interese decat intereselor poporului roman! OPACEC ia in calcul pentru aceasta schimbare atat varianta clasica, prin vot universal, dar fara a respecta legea actuala a partidelor politice si fara a se supune regulilor electorale standard care permit sistemului controlul asupra candidatilor, cat si o varianta pe model sindical prin constituirea unui organism care sa reprezinte interesele poporului in fata guvernului si parlamentului in functiune, astfel incat prin formularea de propuneri de legi, amendamente la legi existente si programe de interes national sa fortam administratorii tarii sa lucreze pentru popor, iar daca acestia vor refuza, sa ne putem sustine proiectele in strada!
Sunt sigur ca multi priviti cu retinere aceasta schimbare de sistem despre care tot vorbim. Va intrebati pe buna dreptate cu ce sa schimbam si de unde sa stim ca schimbarea va fi in bine si nu in rau!Asa cum v-am mai spus, toate sistemele politice si sociale au fost impuse de catre cel puternic celui mai slab. Mereu cel puternic a fost cel care detinea puterea militara, adica sistemul a fost de fiecare data impus prin forta armelor! Traim vremuri in care sistemul trebuie construit de catre cei intelepti, iar acestia cu sprijinul si vointa poporului trebuie sa ii inlature pe cei puternici! Sistemul trebuie sa sprijine si sa se axeze pe evolutia societatii prin evolutia omului nu prin cresterea nivelului tehnologic. Astazi cel puternic este statul si reprezentatii sai in teritoriu. In NATURALISMUL ANTIPOLITIC statul, ca organ de administrare (guvern, parlament, primarii, prefecturi etc) are functie de executie nu de forta si decizie. Decizia apartine poporului, prin celulele locale.
